Armat

Kiedy należy rozważyć naprawę dachu, a kiedy wymianę

Płaski, dwuspadowy, namiotowy czy też pulpitowy – bez względu na typ, każdy dach wymaga regularnych przeglądów oraz napraw, ponieważ uszkodzony po prostu przestaje spełniać swoją podstawową funkcję. Jest to element konstrukcji budynku nieustannie narażony na działanie niekorzystnych czynników, a wysokie temperatury, opady atmosferyczne, silne porywy wiatru, a także promieniowanie UV z biegiem czasu mogą negatywnie odbić się nie tylko na wyglądzie pokrycia, ale również na stanie technicznym całej konstrukcji.

Naprawa czy wymiana dachu?

Udzielenie odpowiedzi na to pytanie wbrew pozorom nie jest proste – wszystko zależy bowiem od stanu technicznego konstrukcji nośnej oraz pokrycia. Konieczność wykonania napraw lub wymiany może wiązać się na przykład z nagłymi zdarzeniami, a z reguły największe problemy powodują wichury. Gwałtowne porywy wiatru mogą uszkodzić zarówno połacie pokryte dachówką, blachodachówką, jak i gontem bitumicznym. W przypadku konstrukcji płaskich sporo problemów generuje też zalegający zimą śnieg. Jeszcze z innymi wyzwaniami mierzą się właściciele budynków kilkudziesięcioletnich, których dachy w przeszłości wykonywano zwykle z kiepskiej jakości materiałów, a obecnie ich stan techniczny jest na tyle zły, że bez wymiany wszystkich elementów i przeprowadzenia kompleksowej termoizolacji niemożliwe jest uzyskanie zadowalających rezultatów.

Od czego zależy wytrzymałość dachu?

Kluczowymi elementami determinującymi wytrzymałość dachu są jakość surowca użytego do budowy konstrukcji nośnej, żywotność materiałów wykorzystanych na pokrycie i podbitkę, a także brak błędów wykonawczych. Nie mniejsze znaczenie mają też zastosowane folie i membrany odpowiedzialne za paro- oraz hydroizolacyjność. Z pewnością nie opłaca się oszczędzać na tym etapie realizacji inwestycji, ponieważ niedogodności z tego wynikające możemy odczuć już w pierwszych latach użytkowania obiektu. Wśród tych najczęściej spotykanych wymienić można trudności w dogrzaniu budynku zimą, przecieki czy gromadzącą się wilgoć sprzyjającą powstawaniu siedlisk grzybów.

;